Журнал "Гастроэнтерология" Том 56, №3, 2022

Вернуться к номеру

Пацієнт із неалкогольною жировою хворобою печінки в амбулаторній практиці: оптимізація ведення сімейним лікарем

Авторы: Височина І.
Дніпровський державний медичний університет, м. Дніпро, Україна

Рубрики: Гастроэнтерология

Разделы: Медицинские форумы

Версия для печати

Більше від 2 млрд людей у світі страждає від хвороб печінки, які входять у топ-10 причин смертності населення. Незважаючи на різноманітність механізмів, що спричиняють ураження печінки, усі вони призводять до однотипних патоморфологічних змін — цитолізу гепатоцитів, ВПХ, некрозу печінкової паренхіми, що поступово призводить до формування фіброзу та цирозу печінки.
Неалкогольна жирова хвороба печінки (НАЖХП) є актуальною проблемою, це визнає Всесвітня організація охорони здоров’я. Незважаючи на численні нові методи діагностики та лікарські засоби, що впроваджуються в медицину останніми роками, залишається багато невирішених питань щодо профілактики та лікування НАЖХП. З одного боку, НАЖХП являє собою самостійну нозологічну одиницю, а з іншого — печінкову маніфестацію метаболічного синдрому. Основною метою контролю НАЖХП має бути профілактика прогресування хвороби печінки та зниження метаболічних ризиків і ускладнень захворювання, що насамперед є компетенцією сімейних лікарів.
Фармакотерапія стеатозу печінки і НАСГ заснована на застосуванні препаратів, що нормалізують обмін вуглеводів і ліпідів, лікарських засобів із цитопротекторною та антиоксидантною дією і препаратів, що впливають на причини НАЖХП у конкретного хворого. 
УДХК у дозі 10–15 мг/кг/день упродовж одного року — мінімальний курс терапії 3 міс. (2–3 рази на рік) або тривало (впродовж 6–12 міс.) — приводить до поліпшення показників печінкових тестів, ліпідного спектра, зменшення явищ стеатозу печінки. Гіпохолестеринемічний ефект УДХК використовується в лікуванні пацієнтів із НАЖХП у поєднанні з дисліпідемією. УДХК не лише змінює ліпідний обмін, але й справляє прямий гепатопротективний, жовчогінний, холелітолітичний і певний імуномодулюючий ефект. Також УДХК уповільнює процеси передчасного старіння і загибелі клітин (гепатоцитів, холангіоцитів) — мінімізує токсичність жовчних кислот і має антиоксидантні й імуномодулюючі властивості. УДХК відновлює чутливість пероксисомальних рецепторів (PPRAg), рецепторів до інсуліну, лептину, греліну, адипонектину, інгібітори ангіотензинперетворюючого ферменту, ангіотензин II, знижує рівні фактора некрозу пухлини, інтерлейкіну-6.
Препарат Урсіс (діюча речовина — урсодезоксихолева кислота), виробництва «Київський вітамінний завод», Україна, за фармакотерапевтичною групою відноситься до засобів, що застосовують для лікування печінки та жовчовивідних шляхів та засобів, що застосовують при біліарній патології. Використання УДХК у пацієнтів із НАЖХП дозволить оптимізувати ведення цієї когорти пацієнтів в амбулаторній практиці з огляду на наявну доказову базу ефективності її використання та підтверджених лікувальних ефектів, а саме гіпохолестеринемічного, антихолестатичного, антиоксидантного, антифібротичного, холеретичного, цитопротективного, літолітичного, антиапоптичного та імуномодулюючого.


Вернуться к номеру

Інформація призначена тільки для фахівців сфери охорони здоров'я, осіб,
які мають вищу або середню спеціальну медичну освіту.

Підтвердіть, що Ви є фахівцем у сфері охорони здоров'я.