Інформація призначена тільки для фахівців сфери охорони здоров'я, осіб,
які мають вищу або середню спеціальну медичну освіту.

Підтвердіть, що Ви є фахівцем у сфері охорони здоров'я.

Журнал «Здоровье ребенка» Том 17, №4, 2022

Вернуться к номеру

До 90-річного ювілею Кожем’яка Анатолій Іванович

видатний український педіатр, вчений 
та чудова людина
Видатному вченому, одному з фундаторів харківської педіатричної школи, доктору медичних наук, професору Анатолію Івановичу Кожем’яці 6 серпня 2022 року виповнилося 90 років. 
Анатолій Іванович Кожем’яка народився в селі Шовкунівка Луганської області в сім’ї селянина. Здобувши середню освіту в 1946 році, Анатолій Іванович продовжив своє навчання в Старобільській акушерсько-фельдшерській школі, яку закінчив з відзнакою, а в 1949 році став студентом педіатричного факультету Харківського медичного інституту. Після закінчення інституту працював лікарем-педіатром на шахті «Ніканор» Луганської області. З 1958 по 1961 р. Анатолій Іванович Кожем’яка навчався в аспірантурі на кафедрі дитячих хвороб лікувального факультету Харківського медичного інституту, у 1963 році під керівництвом професора Григорія Ізраїлевича Теца захистив кандидатську дисертацію на тему «Порівняльна оцінка терапевтичної ефективності амінохінолу та акрихіну при лямбліозних гепатохолециститах у дітей». Уся науково-педагогічна діяльність А.І. Кожем’яки пов’язана з кафедрою дитячих хвороб, де він пройшов шлях від асистента до доцента та завідувача цієї кафедри. Анатолій Іванович був наймолодшим завідувачем кафедри в інституті — очолив її у віці 35 років, а потім протягом ще 35 років, з 1967 по 2002 р., керував усією роботою кафедри! У 1973 році А.І. Кожем’яка успішно захистив докторську дисертацію на тему «Клініко-імунологічна характеристика пневмонії у дітей раннього віку». Величезний вплив на формування Анатолія Івановича як лікаря, науковця та керівника мали його вчителі — професори Г.І. Тец і В.О. Бєлоусов.
Професор Анатолій Іванович Кожем’яка створив власну наукову школу. Він підготував 4 докторів наук (Є.А. Вашев, Е.Т. Дадамбаєв, Т.Л. Процюк, В.А. Клименко) та 27 кандидатів наук. Основними напрямками його наукової діяльності були імунологія, алергологія, неонатологія. За матеріалами власних досліджень ним опубліковано більше ніж 300 наукових праць. Професор А.І. Кожем’яка є співавтором 5 монографій: «Кардіологія дитячого віку» (1986), «Клінічна фармакологія» (1995), «Атопічний дерматит у дітей» (2006), «Кардіологія дитячого та підліткового віку» (2006), «Атопічний дерматит у практиці педіатра» (2007).
Водночас Анатолій Іванович Кожем’яка виконував значну організаційну і виховну роботу серед викладачів і студентів Харківського медичного інституту.
Лікувально-діагностичну та консультативну роботу з 1958 по 1976 рік Анатолій Іванович здійснював у Дитячій клінічній лікарні на залізничному транспорті, яка була клінічною базою кафедри. У 1976 році у місті Харкові було відкрито 7-му міську дитячу лікарню (зараз — найпотужніший медичний заклад Харківщини, Обласна дитяча клінічна лікарня № 1), і кафедра дитячих хвороб перейшла працювати до нової лікарні. Завідувач кафедри професор А.І. Кожем’яка разом із головним лікарем Р.А. Коробчанською був організатором відкриття перших спеціалізованих відділень пульмонології, дитячої алергології, неонатології та імунології в Харківській області.
Анатолій Іванович з 1984 по 1986 рік працював в Алжирі, де виконував обов’язки консультанта з педіатрії госпіталя у місті Сіді-Бель-Аббес. Наш професор там користувався великою повагою, місцеві називали його «c’est grande specialist». З командировки Анатолій Іванович привіз безліч підручників, довідників, книг по медицині — ми ними довго користувались у період відсутності Інтернету та дефіциту медичної літератури. А професор кожен день читав французькі книги в оригіналі, розмовляв із франкомовними студентами-іноземцями, підтримуючи своє знання французької мови.
Анатолій Іванович Кожем’яка не лише фундатор наукової педіатричної школи України, але й чудова, цікава, непересічна людина. Зі студентських років він захоплювався фотографією та народними танцями. Анатолій Іванович має перший розряд з альпінізму, він закінчив школу інструкторів на Кавказі, з 1957 року працював інструктором з альпінізму. Брав участь в експедиціях у Карпатах, Криму, на Кавказі, Тянь-Шані, Памірі. Анатолій Іванович також займався гірськолижним спортом. Серед його інтересів було й садівництво — він вирощував чудові овочі, фрукти, квіти, якими завжди радував своїх колег.
Сьогодні Анатолій Іванович поряд з нами. Він залишається у місті Харкові, він — центр тяжіння для всіх своїх учнів, які прямують до нього за уроками добра, людяності, любові. Ми Вас цінуємо, поважаємо, ми рівняємося на Вас, шановний Анатолію Івановичу!
Щиро вітаємо з ювілеєм, дорогий Анатолію Івановичу, і бажаємо Вам доброго здоров’я, енергії, бадьорості духу, щастя та благополуччя.
 
Від колективу кафедри пропедевтики 
педіатрії № 2 
Харківського національного 
медичного університету, 
учениця професора 
Анатолія Івановича Кожем’яки 
професор Вікторія Клименко


Вернуться к номеру