Журнал «Почки» Том 11, №1, 2022
Вернуться к номеру
Всесвітній день нирки — 2022 в Україні
Рубрики: Нефрология
Разделы: Официальная информация
Версия для печати
У 2022 році Всесвітній день нирки кафедрою нефрології та НЗТ НУОЗ України імені П.Л. Шупика та Українською асоціацією нефрологів/дитячих нефрологів був організований в 2 етапи, а саме:
— 10 березня у спільному форматі із відділом дитячої нефрології ДУ «Інститут нефрології НАМН України» за участі НДСЛ «Охматдит»;
— 1–2 квітня у спільному форматі із нефрологічною клінікою проф. Д. Іванова.
Обидва заходи проведені згідно з Реєстром наукових медичних форумів, затвердженим МОЗ та НАМН України.
Формат проведення: zoom-meeting 10 березня та 2 квітня із доступними записами, 1 квітня — очний формат у клініці.
10 березня 2022
На відкриття конференції була запрошена для вступного слова О.О. Дмитрієва, народний депутат України.
Наукова програма почалась із виступу «Важливі складові в лікуванні нефрологічних хвороб в умовах обмеженого доступу до спеціалізованої допомоги» (проф. Д.Д. Іванов, завідувач кафедри нефрології НУОЗ України ім. П.Л. Шупика, Київ, Україна). У докладі були розкрити складнощі надання допомоги дітям і дорослим із хворобами нирок, діалізної допомоги та лікування пацієнтів із трансплантованою ниркою.
«Як допомогти собі і близьким пережити гострий стрес в умовах війни. Формування захисту від стресу в умовах військового стану» — тема доповіді К. Гольцберг, дитячого та сімейного психолога, президента Асоціації дитячих аналітичних психологів, Київ, Україна. Доповідь викликала жвавий інтерес слухачів, адже стресова ситуація стосується людей усіх вікових груп у військовий час.
Проф. М.Н. Долженко (завідувачка кафедри кардіології НУОЗ України ім. П.Л. Шупика, Київ, Україна) виступила з доповіддю «Стресіндукована артеріальна гіпертензія та ішемія в умовах війни 2022», корисні практичні поради були сформульовані як для кардіологів, так і для лікарів загальної практики.
«Що робити нефрологу в умовах обмеженої можливості надання НЗТ» — доповідь подана І.Л. Кучмою, головним лікарем КНП «Київська обласна лікарня», Київ, Україна. Доповідач проаналізував світовий досвід та екстраполював його на сучасну ситуацію в Україні.
Висвітлення проблеми військового стану в медицині було продовжено доповіддю «Імуносупресивна терапія в умовах війни: деякі актуальні питання» О.С. Вороняк (лікар-хірург, науковий співробітник відділу трансплантації нирки, Національний інститут хірургії і трансплантології ім. О.О. Шалімова НАМН України). Дефіцит ліків, зокрема імуносупресантів, вимагає нетрадиційних рішень, деякі з них були висвітлені у доповіді.
Особливості ведення хворих, що потребують нирково-замісної терапії, в умовах сьогодення розкрив у своїй однойменній доповіді О.С. Годик, лікар-трансплантолог НДСЛ «Охматдит», доцент кафедри дитячої хірургії НМУ імені О.О. Богомольця, Київ, Україна. Автор надав корисну інформацію з точки зору трансплантологічної служби. Таким чином, послідовність надання нефрологічної допомоги була представлена доповідачами.
Розгляд актуальних питань дитячої нефрології почався із теми «ІАПФ/БРА в педіатричній нефрології», яку розкрила С.П. Фоміна, провідний науковий співробітник, ДУ «Інститут нефрології НАМН України», Київ, Україна.
Тему «Корекція лікування окремих захворювань сечової системи в умовах обмеженого доступу до стандартної медикаментозної допомоги» висвітлила О.В. Лавренчук, провідний науковий співробітник, ДУ «Інститут нефрології НАМН України», Київ, Україна.
Подальший аналіз нозологічних форм серед актуальних питань нефрології наведений у доповіді «Розроблення технології збереження функції нирок — у фокусі сечокам’яна хвороба» від проф. С.В. Кушніренко, НУОЗ України ім. П.Л. Шупика, та О.В. Кушніренко, ДУ «Інститут урології НАМН України», Київ, Україна.
«Гостре ураження нирок у дітей» — ще одна важлива тема, що розглядалася проф. О.М. Левченко, завідувачкою відділення дитячої нефрології, Університетська лікарня Левена, Бельгія.
Окремі питання далі аналізувались у докладі «Раціональна антибактеріальна терапія інфекційно-запальних захворювань сечовидільної системи у дітей в межах медичного округу та її особливості на тлі пандемії COVID-19», що був поданий групою авторів, а саме: В.В. Безрук, д.м.н., професор кафедри педіатрії, неонатології та перинатальної медицини, БДМУ; Т.П. Андрійчук, завідувачка нефрологічного відділення НКП «Міська дитяча клінічна лікарня», Чернівці, О.І. Первозванська, лікарка нефрологічного відділення НКП «Міська дитяча клінічна лікарня», Чернівці, Україна.
Тема інфекцій сечової системи є надзвичайно актуальною, адже інфекції сечостатевої системи посідають друге-трете місце серед всіх інфекцій дитячого віку. «Персоніфікований підхід до спостереження дитини із рекурентною інфекцією сечової системи» — таку доповідь представила Т.В. Буднік, д.м.н., доцент кафедри фундаментальної медицини КНУ імені Тараса Шевченка, ННЦ «Інститут біології та медицини», Київ, Україна.
Серед виступів з практичних питань конференції домінували доповіді, присвячені дитячому віку. «Нефрологічно значущі ефекти вітаміну D. Актуальність в сучасних умовах» — доповіла група авторів О.О. Добрик, к.м.н., доцент кафедри педіатрії ЛНМУ імені Данила Галицького, М.О. Секунда, О.М. Горгота, Територіально-медичне об’єднання № 1, Україна.
І на завершення конференції була представлена доповідь із Італії «Діагностичні нюанси мембранозної нефропатії» від М.Д. Іванової, к.м.н., НУОЗ України ім. П.Л. Шупика, Київ, Україна, Європейський інститут онкології, Мілан, Італія.
Цього дня загальна кількість учасників становила майже 170 лікарів. Дискусія була насиченою та змістовною.
Партнером конференції був журнал «Нирки. Почки. Kidneys».
Друга частина Всесвітнього дня нирки проводилась кафедрою нефрології та НЗТ НУОЗ України ім. П.Л. Шупика, Українською асоціацією нефрологів, Українською асоціацією дитячих нефрологів згідно з Реєстром наукових медичних форумів, затвердженим МОЗ та НАМН України, 1–2 квітня 2022 р. Подія була зафіксована на карті заходів WKD (https://www.worldkidneyday.org/2022-campaign/worldwide-activities/).
Перший блок конференції був присвячений діагностичним підходам в нефрології та дитячій нефрології. У своїх доповідях «Цистатин С і сучасні підходи до розрахунку ШКФ» Т.Б. Бевзенко, д.м.н., доцент, Київ, Україна, та «Екскреція уромодуліну та її значення в ранній діагностиці хронічної хвороби нирок» Л.Д. Денова, кафедра нефрології та НЗТ, НУОЗ України ім. П.Л. Шупика, Київ, Україна, представили значення окремих маркерів для діагностики хвороб нирок та їх стадій. Прикладні калькулятори презентував проф. Д. Іванов у своєму майстер-класі «QxMD та гіперурикемія для діагностики та прогнозу ХХН». Важливою частиною доповіді стали результати НДР кафедри нефрології та НЗТ НУОЗ України ім. П.Л. Шупика про U-подібну залежність гіперурикемії та функції нирок, яка, на думку доповідача, покладає край дискусії про доцільність/недоцільність гіпоурикемічної терапії при ХХН.
Конференція мала некомерційний характер, жодний доповідач не представляв інтереси фарміндустрії та не пропонував конкретні препарати у своїх доповідях. Проте у межах заходу був проведений сателітний симпозіум Baxter. Дуже цікаву некомерційну доповідь «Stress in Nephrology, not only oxidative» представив Dr. Jacek Lange (Ясек Ланге), MD, PhD, Nephrologist; Psychotherapist; Senior Medical Manager Renal Care, Central and South East Europe, Baxter. Стрес, як його подолати, як з ним жити — на ці питання д-р Ланге дав вичерпні відповіді.
Розділ «Практичні питання нефрології» був розпочатий майстер-класом «Симптоми нижніх сечових шляхів: оновлення ЄАУ 2022», проведеним С.В. Кушніренко, д.м.н., проф., НУОЗ України ім. П.Л. Шупика, Київ, Україна, IPNA. Доповідач навела останні оновлення ЄАУ 2022 щодо діагностики, ведення та лікування симптомів нижніх сечових шляхів. Проте на цьому питання не було вичерпаним, отже, учасники перейшли до дискусії про інфекції нижніх сечових шляхів.
Жваву дискусію викликала тактика застосування уроантисептиків для стартового лікування інфекції нижніх сечових шляхів з метою уникнення формування антибіотикорезистентності. Окремо обговорювали ніфуратель, який сьогодні широко застосовують як препарат першого вибору при циститі.
Нагадаємо, що Макмірор (ніфуратель) має унікальний механізм дії — необоротне пригнічення синтезу білка на рівні рибосом. Важливим аспектом ефективності цього препарату є те, що жодного випадку резистентності до ніфурателю за 30 років застосування не було зафіксовано. Окрім того, доведена висока бактерицидна ефективність щодо основних уропатогенів — E.coli, Klebsiella pneumoniaе, Proteus mirabilis, Staphylococcus saprophyticus.
Ніфуратель створює високі концентрації в сечі, особливо в нічний час, виводиться нирками. Завдяки цьому ефективність антибіотикопрофілактики особливо висока. Препарат добре переноситься, не бере участі у внутрішньопечінковій циркуляції. При прийомі Макмірор ризик диспептичних явищ (нудота, блювання, порушення випорожнень) мінімальний. Тому він дозволений для лікування дітей з гастродуоденітом і виразковою хворобою та для терапії лямбліозу.
Якщо інфекції сечовивідних шляхів поєднуються з піхвовою інфекцією, доцільно використовувати Макмірор комплекс (ніфуратель + ністатин). Комбінована терапія забезпечує переконливе клінічне одужання і запобігання рецидивам. При бактеріальному вагінозі, вагінальному кандидозі та змішаному вагініті може спостерігатись висхідний тип інфікування сечового міхура, тому доцільним стає лікування запального процесу урогенітального тракту.
Проф. Д. Іванов провів майстер-клас «Гломерулонефрит. Рекомендації до практики». Доповідач презентував різні форми гломерулонефритів та їх лікування згідно з останніми настановами KDIGO.
Для своєчасного призначення обґрунтованого лікування доцільне проведення нефробіопсії у більшості випадків. Таке дослідження має сенс за можливості: 1) швидкої оцінки; 2) застосування максимально широкої панелі імуногістохімічних фарбників. Такий підхід на сьогодні вже доступній в Україні в нефрологічній клініці проф. Д. Іванова, що було продемонстровано 1 квітня в «клінічний день». Від взяття матеріалу до отримання результату тепер потрібно менше доби. Як це проводиться, було продемонстровано у доповіді експерта «Досвід високоякісних сучасних технологій за допомогою цифрового мікроскопа Grundium 40» М.Д. Іванової, к.м.н., PhD, Instituto Europeo di Oncologia-IEO, кафедра патології, Мілан, Італія, та кафедра патологічної та топографічної анатомії, НУОЗ України ім. П.Л. Шупика, Київ, Україна.
Застосування подібного підходу було продемонстровано в аналізі клінічного випадку «Мезангіопроліферативний гломерулонефрит з відкладенням моноклональних імуноглобулінів: чому нефробіопсія важлива?», що представили О.І. Чуб, к.м.н., доцент, завідувачка відділення кардіології, терапії та нефрології Харківської медичної академії післядипломної освіти, Харків, Україна, та О.О. Дядик, д.м.н., проф., завідувачка кафедри патологічної та топографічної анатомії НУОЗ України ім. П.Л. Шупика, Київ, Україна.
Хвороби, що призводять до ураження нирок, були розглянуті в доповідях «Цукровий діабет і ХХН» (Л.К. Соколова, д.м.н., завідувачка кафедри діабетології Інституту ендокринології та обміну речовин ім. В.П. Комісаренка НАМН України, Київ, Україна), «Ураження нирок у дітей з ревматичними захворюваннями» (О.А. Ошлянська, д.м.н., проф., кафедра педіатрії № 1 НУОЗ України ім. П.Л. Шупика, Київ, керівник НПЦ дитячої ревматології та транзитивного супроводу дітей та підлітків з ревматоїдними захворюваннями), «Вегетативна дисфункція та формування гіпертензії у підлітків та дорослих» (Л.І. Вакуленко, д.м.н., професор кафедри педіатрії 2 ДДМУ, Дніпро, Україна) та «Нефрологічний погляд на мультисистемний запальний синдром у дітей з COVID-19» (Н.С. Лук’яненко, д.м.н., проф., ДУ «Інститут спадкової патології НАМН України», Львів, Україна, О.О. Добрик, к.м.н., доцент, Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького, Львів, Україна). Доповіді викликали велику зацікавленість у слухачів, які ставили чимало запитань.
Синхронний переклад виступу «Hypercalcemia: lessons from the past for pediatric nephrologists» Paul Goodyer, MD, Prof, McGill University and a Pediatric Nephrologist at the Montreal Children’s Hospital, IPNA, дозволив слухачам глибоко вникнути в проблему гіперкальціємії. Доповідач — відомий дитячий нефролог, чудовий лектор, який вже не вперше запрошується оргкомітетом до виступу.
Останній блок виступів був присвячений нирково-замісній терапії, а саме: «ПД як кращий варіант для нетрансплантаційної ЗНТ. Хворі на діалізі та COVID-19» — власним досвідом поділився президент асоціації пацієнтів О.М. Нежурін, Харків, Україна, а також головний лікар КНП «Київська обласна лікарня» І.Л. Кучма, який виступів з доповіддю «Можливості надання діалізної допомоги в умовах обмеженого доступу до ресурсів».
Наприкінці конференції був проведений пленум Української асоціації дитячих нефрологів, рішенням якого продовжено ще на 5 років повноваження президента цієї асоціації Д.Д. Іванова.
Під час конференції учасникам було запропоновано відповідати на контрольні запитання доповідачів, що дозволило більшості із 212 учасників підтвердити знання та отримати електронний сертифікат слухача.
Підготувала Іванова М.Д.