Інформація призначена тільки для фахівців сфери охорони здоров'я, осіб,
які мають вищу або середню спеціальну медичну освіту.

Підтвердіть, що Ви є фахівцем у сфері охорони здоров'я.

Журнал «Боль. Суставы. Позвоночник» Том 11, №4, 2021

Вернуться к номеру

Інформаційний лист «Про нововведення в системі охорони здоров’я»

Міністерство охорони здоров’я України
Український центр наукової медичної інформації
та патентно-ліцензійної роботи
(Укрмедпатентінформ)
 
Випуск із проблеми
«Геронтологія та геріатрія»
Підстава: Рішення ПК
«Геронтологія і геріатрія»
Протокол № 4 від 5 листопада 2021 р.
 
Менеджмент остеопорозу та його ускладнень у чоловіків 
за допомогою української версії FRAX
 
Установи-розробники:
ДУ «Інститут геронтології імені Д.Ф. Чеботарьова НАМН України»
Укрмедпатентінформ МОЗ України
Автори:
доктор медичних наук, професор Н.В. Григор’єва, доктор
медичних наук М.А. Бистрицька, кандидат медичних наук
А.С. Мусієнко, Н.В. Заверуха

 

м. Київ

Суть впровадження: пропонується алгоритм визначення ризику остеопорозу та його ускладнень за допомогою української версії опитувальника FRAX із визначенням критеріїв для початку антиостеопоротичної терапії чи проведення додаткового обстеження за допомогою двофотонної рентгенівської абсорбціометрії (ДРА) у чоловіків віком 40 років і старше.
Пропонується для впровадження в практику роботи сімейних лікарів, терапевтів, геріатрів, ревматологів, ортопедів, ендокринологів та ін.
Інформаційний лист створений на основі проведеної авторами науково-дослідної роботи «10-річний ризик та частота остеопоротичних переломів у населення України: вікові та регіональні особливості», держреєстрація № 0118U100273, що виконувалася з 01.01.2018 р. по 31.12.2020 р.
Остеопороз — системне захворювання скелета, що характеризується зменшенням мінеральної щільності кісткової тканини (МЩКТ) та порушенням її мікроархітектури, що призводить до підвищення крихкості кісток та високого ризику переломів. До основних остеопоротичних переломів відносять переломи проксимального відділу стегнової кістки, переломи тіл хребців, проксимального відділу плечової кістки та дистального відділу кісток передпліччя.
Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, остеопороз уражає близько 6,3 % чоловіків, в Україні цей показник вищий — 6,7 %. Отже, з урахуванням даних Державної служби статистики України, на сьогодні близько 123 000 чоловіків віком понад 50 років мають остеопороз, а 560 000 — остеопенію. За кожну хвилину у Європі відбувається 8 нових остеопоротичних переломів, і цей показник зростає. До 20 % пацієнтів із переломом проксимального відділу стегнової кістки помирають у перший рік після перелому, і менше половини тих, хто вижив, відновлюють рівень фізичної активності, що вони мали до перелому. Золотим стандартом діагностики остеопорозу є вимірювання показника МЩКТ за допомогою ДРА, проте, ураховуючи поширеність проблеми остеопорозу, із метою збільшення доступності діагностичних процедур та виявлення осіб із високим ризиком переломів розробили специфічні опитувальники, найбільш поширеним і валідизованим з яких є FRAX (Fracture Risk Assessment Tool). 
FRAX автоматично обчислює 10-річну ймовірність основних остеопоротичних переломів (переломи стегнової та плечової кісток, кісток передпліччя й клінічно значимі переломи тіл хребців) й окремо переломів стегнової кістки в чоловіків та жінок віком 40 років і старше з урахуванням 11 клінічних факторів ризику з урахуванням МЩКТ шийки стегнової кістки та без її урахування. У 2016 році на основі даних епідеміологічних досліджень, проведених в Україні, була створена українська версія опитувальника FRAX, а у 2019 році були розроблені для жінок критерії призначення додаткового інструментального обстеження кісткової тканини та ініціації антиостеопоротичного лікування.
Для визначення ризику остеопоротичних переломів необхідно:
1. На інтернет-сторінці української версії опитувальника FRAX https://www.sheffield.ac.uk/FRAX/tool.aspx?country=66 ввести такі дані: дату народження, стать, зріст та масу тіла, анамнестичні дані щодо переломів в анамнезі, обтяженого сімейного анамнезу переломів (переломи шийки стегнової кістки в батьків), куріння, прийому глюкокортикоїдів, зловживання алкоголем, наявність супутньої патології: цукрового діабету I типу (інсулінозалежний), недосконалого остеогенезу в дорослих, нелікованого тривалого гіпертиреозу, гіпогонадизму або передчасної менопаузи (у жінок віком молодше 45 років), хронічного недоїдання або мальабсорбції й хронічних захворювань печінки. 
2. Розрахувати 10-річну ймовірність основних остеопоротичних переломів за допомогою української версії опитувальника FRAX на електронному ресурсі алгоритму з автоматичним розрахунком показника ризику.
3. Інтерпретувати отримані результати згідно з розробленими критеріями української версії опитувальника FRAX.
Критерієм, прийнятим у більшості національних і міжнародних керівництв щодо лікування остеопорозу як у постменопаузальних жінок, так і в чоловіків віком 50 років і старше, є наявність низькотравматичного перелому в анамнезі. Оскільки попередній низькотравматичний перелом прийнято вважати критерієм для початку антиостеопоротичного лікування, критерієм втручання для чоловіків без перелому в анамнезі був показник вік-залежного 10-річного ризику основних остеопоротичних переломів, розрахований за допомогою української моделі FRAX й еквівалентний показнику в жінок із попереднім низькотравматичним переломом.
Для інтерпретації отриманих результатів опитувальника FRAX були використані відрізні точки, розроблені для населення України: нижня межа ймовірності переломів як критерій призначення додаткового обстеження (визначення МЩКТ методом ДРА) та верхня межа ймовірності переломів — критерій лікування (призначення антиостеопоротичної терапії).
Пацієнт із результатом нижче за нижню межу ймовірності не потребує додаткового інструментального обстеження кісткової тканини чи призначення антиостеопоротичного лікування, а пацієнту з результатом вище від верхньої межі ймовірності повинна бути призначена антиостеопоротична терапія навіть без вимірювання показників МЩКТ. Показники нижньої та верхньої меж 10-річної ймовірності основних остеопоротичних переломів, згідно з українською версією алгоритму FRAX, наведені в табл. 1.
Чоловікам, у яких рівень ризику переломів знаходиться між нижньою та верхньою межами ймовірності, необхідно проводити визначення МЩКТ на рівні шийки стегнової кістки методом ДРА і переоцінювати ризик переломів, ураховуючи інші фактори ризику остеопорозу, що не включені в даний алгоритм. 
Проведена авторами оцінка факторів ризику основних остеопоротичних переломів в українських чоловіків продемонструвала, що остеопоротичний перелом в анамнезі був найбільш частим фактором ризику (26,6 %) і саме його наявність була підставою для ініціації антиостеопоротичного лікування. Інші фактори ризику спостерігались набагато рідше (переломи стегнової кістки в батьків — 6,4 %, куріння — 16,2 %, надмірний прийом алкоголю — 1,2 %, вторинний остеопороз — 3,7 %, ревматоїдний артрит — 3,1 %, прийом глюкокортикоїдів — 4,9 %).
Алгоритм визначення ризику остеопорозу та його ускладнень у чоловіків віком 40 років і старше:
1. Ініціація антиостеопоротичної терапії в чоловіків із 10-річною ймовірністю основних остеопоротичних переломів вище від верхньої межі незалежно від показників мінеральної щільності кісткової тканини, визначених методом ДРА. За можливості — динамічне вимірювання мінеральної щільності кісткової тканини за допомогою ДРА з метою оцінки ефективності призначеного антиостеопоротичного лікування.
2. Оцінка МЩКТ методом ДРА в чоловіків із 10-річною ймовірністю основних остеопоротичних переломів вище від нижньої межі та нижче за верхню межу за українською версією алгоритму FRAX.
3. Пацієнти з результатом нижче за нижню межу не потребують додаткового інструментального обстеження кісткової тканини чи призначення антиостеопоротичного лікування.
Значна частота остеопоротичних переломів у чоловіків та недостатнє охоплення інструментальними методами обстеження кісткової тканини обґрунтовують необхідність широкого впровадження даного підходу в прогнозуванні остеопоротичних переломів та визначенні стратегії менеджменту хворих із ризиком остеопорозу та його ускладнень у клінічну практику.
 
За додатковою інформацією з даної проблеми звертатися до укладачів листа. Адреса й реквізити: ДУ «Інститут геронтології імені Д.Ф. Чеботарьова НАМН України», відділ клінічної фізіології та патології опорно-рухового апарату, вул. Вишгородська, 67, Київ, 04114, Україна, тел.: +38 (094) 855-60-60, e-mail: osteoporosis@ukr.net


Вернуться к номеру