Інформація призначена тільки для фахівців сфери охорони здоров'я, осіб,
які мають вищу або середню спеціальну медичну освіту.

Підтвердіть, що Ви є фахівцем у сфері охорони здоров'я.

Журнал «Боль. Суставы. Позвоночник» Том 11, №4, 2021

Вернуться к номеру

День остеопорозу в Україні — 2021

В усьому світі остеопороз викликає понад 8,9 млн переломів щороку, тобто новий перелом виникає кожні 3 секунди. І, незважаючи на успіхи діагностики й лікування остеопорозу, кількість переломів постійно зростає. Дана ситуація потребує залучення не тільки медичної спільноти, але і громадськості. Саме тому Міжнародна асоціація остеопорозу (International Osteoporosis Foundation, IOF) у 1997 році започаткувала Всесвітній день боротьби з остеопорозом (World Osteoporosis Day), який відзначається щорічно 20 жовтня.
З метою підвищення обізнаності щодо профілактики, діагностики та лікування остеопорозу громадські заходи в цей день щороку проводяться в більш ніж 90 країнах світу. У різні роки гаслами цього заходу були заклики до підвищення інформованості щодо проблеми, запобігання першому перелому, оптимізації раціонів харчування, ранньої діагностики остеопорозу й застосування простих, але дієвих способів його профілактики (раціональне вживання кальцію та вітаміну D, оптимізація фізичного навантаження та ін.).
У цьому році фахівці Міжнародної асоціації остеопорозу запропонували акцентувати увагу на різних аспектах профілактики остеопорозу: важливості збалансованого харчування, запобіганні ризику падінь, необхідності обстеження щодо остеопорозу за наявності перелому, тому цьогорічне гасло заходу — «Зроби крок до здоров’я кісток». Міжнародні експерти закликають: «Покращте обізнаність населення! Охопіть якомога більше людей! Змініть їх сприйняття проблеми! Побудуйте стратегію боротьби з остеопорозом!»
Для покращення інформованості населення щодо проблеми у 2021 році Міжнародна асоціація остеопорозу запропонувала грант і свою інформаційну та наукову підтримку. Переможцем конкурсу серед багатьох національних товариств стала Українська асоціація остеопорозу (УАО), яка з 1996 року працює в Україні, а з 1998 року є повноцінним членом Міжнародної асоціації остеопорозу. Дії УОА майже 25 років активно координував професор В.В. Поворознюк, який протягом усього цього часу був її президентом. Останнім часом УАО активно здійснювала різноманітні заходи, спрямовані на поширення знань щодо остеопорозу серед медичної спільноти та пацієнтів, проте всі наші дії проходили офлайн, шляхом живого спілкування, яке суттєво зменшилось в останні 2 роки через пандемію COVID-19. Саме тому отримання гранту стало для УАО справжньою перемогою та спонукало зробити новий крок — долучитися до віртуального світу та розширити свою діяльність онлайн.
З метою покращення обізнаності щодо проблеми та для інформаційної підтримки наших пацієнтів були створені сторінки у соціальних мережах: 
Facebook: https://www.facebook.com/osteoporosisassociation/
Instagram: https://www.instagram.com/osteoassociation
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCl0uCxNwMQ_A09AAAa5Gy0w?app=desktop
Українська асоціація остеопорозу щоденно протягом жовтня, а в подальшому 2 рази на тиждень на цих сторінках поширювала інформацію про остеопороз, його актуальність, небезпеку, методи діагностики, профілактики та лікування. Були висвітлені актуальні теми: «У кожного своя історія з остеопорозом, але в кожного — складна й сумна», «Остеопороз — хвороба, а не ознака старіння», «Як лікується остеопороз сьогодні?», «Чому остеопороз називають тихою епідемією?», «Остеопороз: хто в зоні ризику?», «Чи можна уникнути перелому при остеопорозі?», «Денситометрія — золотий стандарт у діагностиці остеопорозу», «Чи є прийом гормонозамісної терапії профілактикою остеопорозу?», «Раптовий біль у спині в літніх людей — привід пройти обстеження на остеопороз», «Чому важливо приймати вітамін D та скільки потрібно сонця?»
Для збільшення обізнаності українців щодо остеопорозу в жовтні Українська асоціація провела масштабну кампанію. До заходу долучились фахівці з різних регіонів України, лікарі, науковці, викладачі та студенти медичних закладів. У рамках освітньої кампанії були проведені публічні та наукові заходи, вебінари й освітні ініціативи, знято 6 телевізійних програм на українських і місцевих телеканалах, записане інтерв’ю для газети «Факти» з чинним президентом УАО професором Н.В. Григор’євою, проведені спільні засідання зі студентськими науковими товариствами Національного медичного університету імені О.О. Богомольця та Київського національного університету імені Тараса Шевченка і, як наслідок, створені 2 інформаційних відео про остеопороз.
У 8 медичних центрах України (в Києві, Харкові, Львові, Вінниці й Ужгороді) були організовані локації скринінгу остеопорозу з розповсюдженням інформаційно-ілюстративних матеріалів щодо подальшого маршруту пацієнта.
Інформація стосовно проблеми активно висвітлювалась в соціальних мережах. Усі проведені заходи були зареєстровані на мапі Міжнародної асоціації остеопорозу: https://www.worldosteoporosisday.org/events.
Активність Української асоціації остеопорозу була високо оцінена Міжнародною асоціацією остеопорозу, і, як наслідок, ДУ «Інститут геронтології імені Д.Ф. Чеботарьова НАМН України» з’явилася на мапах IOF як заклад передового досвіду.
 
Мусієнко А.С., кандидат медичних наук,
секретар Української асоціації остеопорозу,
науковий співробітник відділу клінічної фізіології
та патології опорно-рухового апарату
ДУ «Інститут геронтології імені Д.Ф. Чеботарьова НАМН України»


Вернуться к номеру