Журнал «Боль. Суставы. Позвоночник» Том 11, №4, 2021
Вернуться к номеру
Capture the Fracture® в Україні
Рубрики: Ревматология, Травматология и ортопедия
Разделы: Справочник специалиста
Версия для печати
На сьогодні остеопороз і його грізні ускладнення — малотравматичні переломи — мають важливе медико-соціальне значення й ведуть до збільшення рівня непрацездатності та смертності, особливо серед осіб літнього і старечого віку. Пацієнти з переломом мають у 2–6 разів вищий ризик отримати перелом повторно, особливо в перші роки після його настання.
Травматологи-ортопеди часто є єдиними фахівцями, які лікують хворих з переломами, проте, на жаль, лише менше третини пацієнтів з малотравматичним переломом отримують лікування остеопорозу.
У зв’язку з цим Міжнародна асоціація остеопорозу (International Osteoporosis Foundation, IOF) створила багатоцільову ініціативу Capture the Fracture® («Попередь перелом») для впровадження дієвих змін на місцевому та міжнародному рівнях щодо вторинної профілактики остеопоротичних переломів. На сьогодні мережа Capture the Fracture® охоплює 687 центрів профілактики повторних переломів (Fracture Liaison Services, FLS) у 50 країнах світу.
У рамках ініціативи Capture the Fracture® найкращі центри Європи та Америки (Best Practice Framework) діляться з іншими FLS програмами допомоги хворим після переломів. Досвід передових світових центрів є еталоном, рекомендованим IOF для впровадження в інших лікарняних закладах і центрах, що надають допомогу хворим з остеопорозом і переломами.
Ініціатива Capture the Fracture® закликає системи охорони здоров’я окремих країн світу до впровадження власної служби FLS та надає унікальну платформу для глобального обміну існуючими проєктами та ресурсами FLS. Впровадження роботи FLS визнане одним із найважливіших кроків до покращення лікування хворих з остеопоротичними переломами та вторинної профілактики переломів задля зменшення тягаря остеопорозу і його ускладнень у всьому світі.
Український науково-медичний центр остеопорозу на базі ДУ «Інститут геронтології імені Д.Ф. Чеботарьова НАМН України» (м. Київ) першим в Україні долучився до міжнародної програми профілактики вторинних переломів Capture the Fracture® і створив власну службу FLS, яка сьогодні активно розвивається.
Український науково-медичний центр остеопорозу в Інституті геронтології імені Д.Ф. Чеботарьова НАМН України (м. Київ) працює з 1998 року. У центрі за допомогою сучасних методів (двохенергетична рентгенівська абсорбціометрія) проводиться діагностика остеопорозу та визначення ризику переломів, зокрема з використанням української версії алгоритму FRAX®. Впроваджені й широко використовуються в щоденній практиці додаткові методи оцінки стану кісткової тканини (визначення біохімічних маркерів кісткового ремоделювання, методики оцінки якості кісткової тканини, структурного аналізу стегнової кістки, рентгеноморфометрії хребта, ультразвукової денситометрії та ін.). Багатопрофільна команда фахівців (травматологи-ортопеди, ревматологи, неврологи, сімейні лікарі, ендокринологи, фізичні терапевти та ін.) надають комплексну допомогу пацієнтам з остеопорозом та переломами. Лікарі та фізичні терапевти у співпраці розробляють індивідуальні програми реабілітації хворих після переломів з урахуванням тривалості післяпереломного періоду, виду лікування, рівня фізичних можливостей пацієнта та його супутніх захворювань. У рамках програми Capture the Fracture® фахівці центру приділяють особливу увагу реабілітації хворих після ендопротезування кульшового суглоба в осіб з переломами стегнової кістки, вертебропластики та кіфопластики у хворих з переломами тіл хребців та осіб з іншими остеопоротичними переломами.
Концепції науково-практичної діяльності Українського науково-медичного центру остеопорозу, зокрема з використанням алгоритмів діагностики, профілактики, лікування й реабілітації хворих з остеопорозом та його ускладненнями, окремі його практичні наробки, створені за довгі роки роботи, були оцінені експертами Міжнародної асоціації остеопорозу, і, як наслідок, в жовтні 2021 року Український науково-медичний центр остеопорозу був приєднаний до передових центрів Європи та Америки в рейтингу Best Practice Framework та нагороджений особливою відзнакою — «Бронзовою Зіркою».
Відтепер Український науково-медичний центр остеопорозу, розташований на базі ДУ «Інститут геронтології імені Д.Ф. Чеботарьова НАМН України» (м. Київ), на мапах IOF відзначений як заклад передового досвіду: https://www.capturethefracture.org/fls/dmytro-f-chebotarev-institute-gerontology-national-academy-medical-sciences-ukraine.
Приєднання до програми Capture the Fracture® надає нам можливість ділитись своїм досвідом для його впровадження в різних куточках світу, оптимізувати роботу нашого центру, а також співпрацювати з іншими центрами задля покращання якості життя хворих з переломами, відновлення їх незалежності після перелому та зменшення ризику повторних переломів.
Підготувала О.С. Рибіна, кандидат наук з
фізичного виховання та спорту, фізичний терапевт
Українського науково-медичного центру остеопорозу,
науковий співробітник ДУ «Інститут геронтології
імені Д.Ф. Чеботарьова НАМН України»